Committee Members

AMUG relies on the support of volunteers, and active participation in committees is one way to contribute. Below are the committees and the members that make them work.

Interested in Volunteering?

AMUG has opportunities to volunteer throughout the year and during its annual AMUG Conference. Let us know if you’d like to help by submitting your interest through our volunteering page.

OPERATIONS COMMITTEES

Executive

Chairperson

Shannon VanDeren
Layered Manufacturing & Consulting
  • Ted Anderson (GE Aerospace)
  • Heather Natal (GoEngineer)
  • Robin Van Bragt (Eagle Design & Technology)

Finance

Chairperson

Robin Van Bragt,
Eagle Design & Technology
  • Vince Anewenter (MSOE)
  • Gary Rabinovitz (Reebok)

Governance

Chairperson

Heather Natal,
GoEngineer
  • Robin Van Bragt (Eagle Design & Technolgy)
  • Shannon VanDeren (Layered Manufacturing & Consulting)

Collaboration

Chairperson

Gary Rabinovitz,
Reebok

Members:

  • Ed Graham (Prototek)
  • Tom Sorovetz (T. A. Sorovetz, LLC)

International

Chairperson

Stefan Ritt,
AM/3-D Market Integration

Members:

  • Aditya Chandavarkar (AM Chronicle)
  • Dror Danai (XJet)
  • Johannes Gartner (3Druck.com)
  • Andrew Graves (Stratasys)
  • Daniel Landgraf (CASTOR)
  • Ulf Lindhe (ADAXIS)

Marketing

Chairperson

Kim Killoran,
Stratasys

Members:

  • Rob Lent (Vision Miner)
  • Danny Levy (Influit Energy)
  • Laura Santangelo (Henkel)
  • Amy Teal
  • Tuan TranPham
  • Joseph Workman (Fabric8Labs)

Membership

Chairperson

Chris Prue,
UPM Additive Solutions

Members:

  • Glen Drebes
  • Jacob Rindler (Castheon/ADDMAN)
  • Andrew Sink (Carbon)

New Member

Chairperson

Nick Licari,
GoEngineer

Members:

  • Phil Abshire
  • Kate Schneidau-Ashby (littleLot 3D LLC)
  • David Johnson (HP)
  • Jason Lopes (Gentle Giant Studios)
  • John Sorvillo (Westwood Preparatory Academy)

Nominating

Chairperson

Carl Dekker,
Met-L-Flo

Members:

  • Leslie Frost (6K)
  • Jim Harrison (MELD Manufacturing)
  • David Leigh (Shine Branch)

Contact: NomCom@amug.com

Volunteer

Chairperson

Jamie Cone,
BD

Members:

  • Kevin Ayers (AM Metal Konsulting)
  • Renee Bourdeau
  • Ed Herderick, NSL Analytical Services
  • Gary Rabinovitz (Reebok)

CONFERENCE COMMITTEES

Agenda & Program

Chairperson

Ed Graham,
Prototek

Members:

  • Ted Anderson (GE Aerospace)
  • Patrick Gannon (Ricoh USA)
  • Todd Grimm (T. A. Grimm & Associates)
  • Nate Schumacher (Midwest Prototyping)

Contact: Agenda@amug.com

Dino Selection

Co-Chairpersons

Gary Rabinovitz, Reebok
Shannon VanDeren, Layered Manufacturing & Consulting

Members:

  • Andrew Graves (Stratasys)
  • Todd Grimm (T. A. Grimm & Associates)
  • Bob Markley (ADDMAN Engineering)
  • Stefan Ritt (AM/3-D Market Integration)

Contact: Dino@amug.com

Event & Hospitality

Chairperson

Thomas Sorovetz
T.A. Sorovetz, LLC

Members:

  • Michael Resseguie (US Air Force)

Contact: Events@amug.com

Expo (AMUGexpo)

Chairperson

Matt Mitchell,
Yazaki

Members:

  • Tim Bell
  • Jamie Cone (BD)
  • Richard Huff (ASTM)
  • Dallas Martin (Toyota)
  • Thomas Murphy
  • Dan Welker (Yazaki North America)

Contact: Expo@amug.com

Recognition

Chairperson

Mark Barfoot,
EWI

Contact: Awards@amug.com

Registration

Co-Chairpersons

Heather Natal, GoEngineer
Claire Belson Barnes, LightForce

Members:

  • Phil Abshire
  • Renee Bourdeau
  • Stevie Fealtman (Xact Metal)
  • Leslie Frost (6K)
  • Brent Griffith (Labconco)

Scholarship

Chairperson

Rajeev Kulkarni

Members:

  • Brent Griffith (Labconco)
  • Olga Ivanova (Mechnano)
  • Bob Markley (ADDMAN Engineering)
  • Advisor: Brett Charlton (BD)

Sponsor & Exhibitor

Co-Chairpersons

Ted Anderson, GE Aerospace
Tim Bell

Members:

  • Brian Post (Oak Ridge National Lab)

Tech. Competition

Chairperson

Bonnie Meyer,
ASTM International

Members:

  • Evan Kirby (Materialise)
  • Ryan Kircher (rms Company)
  • Dylan Schickel (TYC Americas)
  • Corey Wardrop (DMG MORI)

Track Leader

Co-Chairpersons

Nate Schumacher, Midwest Prototyping
Alex Roschli, Oak Ridge National Lab

Members:

  • Daniel Braley (Boeing)
  • Bob Diaz (College of Southern Nevada – Las Vegas)
  • Maddie Frank (Formlabs)
  • Youping Gao (Addman)
  • Giles Gaskell (Pinnacle X-Ray Solutions)
  • Callie Higgins (National Institute of Standards and Technology)
  • Kevin Klug (Trane)
  • David Johnson (HP)
  • Dave Macfie (Cimquest)
  • Vadim Pikhovich (MAGMA Foundry Technologies)
  • Bob Renella (GoEngineer)
  • Colton Rooney (EMI)
  • Tom Sorovetz (T. A. Sorovetz, LLC)
  • Steven Szymezcek (SGW Designworks)
  • John Thiell (Beehive Engineered Solutions)
  • Scott Volk (Advanced Additive Innovations)